فهرست مطالبی که شما در این مقاله شما میخوانید :

نیش حشرات در بسیاری از مواقع بی ضرر است. البته در برخی مواقع نیز برای برخی از انسان ها می تواند تحریک کننده ، آلرژیک و حتی کشنده نیز باشد. در این مقاله می خواهیم شما را راهنمایی کنیم که با تشخیص نیش حشرات در صورت لزوم در به مراقبت های پزشکی اورژانسی بپردازید. جهت خرید انواع سموم و دریافت مشاوره در زمینه سموم مختلف از جمله سم کشنده زنبور ، سم دفع عنکبوت، … با متخصصین برند سم در ارتباط باشید.

چرا تشخیص جای نیش حشرات مهم است؟

تجربه نیش حشرات می تواند بسیار وحشتناک باشد، به خصوص اگر ندانید چه موجودی  آن لکه قرمز و دردناک را روی پوست شما ایجاد کرده است. نگران نباشید اغلب نیش حشرات بی ضرر هستند و به سرعت بهبود می یابند. اما در برخی موارد نیش حشرات مانند مورچه های آتشین، زنبورها، ساس ها و… ممکن است باعث درد شدید یا حتی منجر به یک واکنش آلرژیک جدی شوند. گاهی اقات جای نیش حشرات مانند نیش عنکبوت ، نیاز به مراقبت های فوری پزشکی  دارند. گزش برخی از حشرات نیز می تواند باعث گسترش بیماری مانند ویروس زیکا، ویروس نیل غربی،   تب زرد (همه توسط پشه ها منتقل می شوند) و… شود.

تا این قسمت از مقاله دانستیم که در صورت مشاهده جای نیش حشرات بر روی پوستمان بهتر است ابتدا تشخیص دهیم چه حشره ای ما را نیش زده تا بدانیم چه اقداماتی انجام دهیم. در صورت لزوم باید به پزشک مراجعه کنیم. در ادامه شما را با جای نیش رایج ترین حشرات آشنا خواهیم کرد. با تشخیص جای نیش حشرات می توانید اقدامات پزشکی لازم را انجام دهید. در نهایت با حشراتی که محل زندگیتان را مورد هجوم خود قرار داده اند باید مقابله کنید.

چرا بدن ما نسبت به نیش حشرات واکنش نشان می دهد؟

هنگامی که حشرات ما را نیش می زنند سم آنها از طریق نیش شان وارد بدن ما می شود. سیستم ایمنی بدن ما نیز به منظور شناسایی آلرژن ها، آنتی بادی هایی را تولید می‌کند و باعث واکنش های التهابی و آزاد شدن ماده شیمیایی به نام هیستامین می شود. واکنش های آلرژیک به نیش حشرات ممکن است واکنش های موضعی بسیار خفیف و یا واکنش‌های آلرژیک بسیار شدید همراه با خطر مرگ باشد. برای جلوگیری از بروز واکنش های شدید آلرژیک ابتدا باید با تشخیص جای نیش حشرات اقدامات مراقبتی لازم را انجام دهید و سپس در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید.

نیش پشه می تواند منجر به یک بیماری جدی شود!

نیش پشه به صورت یک برآمدگی پوستی گرد قرمز یا صورتی که معمولا با خارش همراه است ظاهر می شود. این گزش معمولاً متعلق به یک حشره بی ضرر است اما گاهی اوقات می تواند باعث انتشار بیماری های جدی مانند  ویروس زیکا (به ویژه در زنان باردار ) ، ویروس نیل غربی،  مالاریا و… شود. با شناسایی و تشخیص جای نیش حشرات می توانیم از بروز بیماری های جدی مانند مالاریا جلوگیری کنیم.

تشخیص جای نیش حشرات

گزش ساس چگونه است؟

به احتمال زیاد هنگام گزش ساس دردی احساس نخواهید کرد  ، اما ممکن است سه یا چند نقطه قرمز خوشه ای را مشاهده کنید که اغلب یک خط را تشکیل می دهند. برخی از افراد بین 24 ساعت تا 3 روز بعد به بزاق حشره واکنش آلرژیک خفیف یا شدید نشان می دهند. 

 گزش ساس ممکن است در هر جایی از بدن شما اتفاق بیفتد. معمولاً در نواحی بدون پوشش مانند گردن، صورت، بازوها و دست‌ها ظاهر می‌شود. خوب است بدانید که اگرچه ساس ها شایع هستند اما ناقل بیماری نیستند . 

تشخیص جای نیش حشرات

چه زمانی برای گزش عنکبوت به پزشک مراجعه کنیم؟

نیش عنکبوت ها در اغلب موارد سمی نیستند. در اکثر مواقع علائم جزئی مانند قرمزی پوست، تورم و درد در محل ایجاد می کنند. اما گاهی نیز گزش یک عنکبوت می تواند به یک تهدید جدی جانی تبدیل شود. اگر واکنش آلرژیک به نیش عنکبوت با علائمی مانند سفتی در قفسه سینه، مشکلات تنفسی، مشکلات بلع یا تورم صورت در شما بروز کرد، بلافاصله به مراقبت های پزشکی نیاز دارید. 

تشخیص جای نیش حشرات

برخی از کنه ها ناقل بیماری لایم هستند

کنه ها انگل های کوچکی از خانواده عنکبوتیان می‌باشند. برای تکمیل چرخه زندگی شان به خون نیاز دارند و برای تامین این خون انسان‌ها را می گزند.  کنه‌ها عامل انتقال بسیاری از بیماری‌های خطرناک در انسان هستند. بیماری لایم ، بیماری تب منقوط کوه های راکی،  بثورات پوستی، تب کیو و… از شایع ترین بیماری هایی هستند که توسط کنه ها منتقل می شوند. علائم شایع گزش کنه عبارتند از خستگی، سردرد،  تب، سفتی گردن، فلج صورت، بثورات پوستی، درد عضلات، درد مفاصل. در صورت مشاهده این علائم احتمال این وجود دارد که توسط کنه گزیده شده باشید و باید فورا به بزشک مراجعه کنید.

تشخیص جای نیش حشرات

نیش کک می تواند منجر به عفونت های پوستی شود

علائم نیش کک ممکن است ظرف چند ساعت پس از گزش شروع شود. ممکن است متوجه خارش، کهیر و تورم در اطراف یک جراحت یا زخم، یا بثورات و برجستگی های کوچک و قرمز رنگی شوید که ممکن است همراه با خونریزی نیز باشد. گزش کک بیشتر در مچ پا و ساق پا دیده می شود. البته ممکن است در زیر بغل، دور کمر و در خمیدگی زانوها و آرنج شما نیز ظاهر شود. بثورات ناشی از گزش با فشار دادن روی آن سفید می شود و به مرور زمان بزرگتر یا پخش می شود. خاراندن بثورات می تواند منجر به عفونت پوستی شود و ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد.

در موارد بسیار نادر، کک ها منجر به انتقال بیماری هایی مانند طاعون می شوند. این بیماری می تواند از جوندگان وحشی به حیوانات خانگی و افراد سرایت کند.علائم طاعون  شامل تورم غدد لنفاوی، سردرد، تب و لرز است که از یک تا شش روز پس از گزش ظاهر می شود. با تشخیص به موقع جای نیش حشرات می توانیم علائم برخی از بیماری ها مانند طاعون را به حداقل برسانیم.

تشخیص جای نیش حشرات

گزش زنبور می تواند منجر به واکنش های آلرژیک شدید شود

گاهی اوقات تشخیص جای نیش حشرات باید فورا انجام شود. برای مثال زنبورگزیدگی بسیار رایج و اغلب بدون ضرر است. البته برخی افراد به زنبورها حساسیت دارند و نیش زنبور برای آنها می تواند یک تهدید جدی محسوب شود. گزش زنبور برای افرادی که به نیش زنبور حساسیت دارند می تواند منجر به واکنش های آلرژیک شدید مانند کهیر، رنگ ‌پریدگی، تهوع و استفراغ ،اسهال، سرگیجه، از دست دادن هوشیاری، خارش شدید، تورم زبان و گلو و بروز مشکلات تنفسی شود. چنانچه در اطرافتان شخصی واکنش شدیدی در برابر نیش زنبور دارد حتماً و فوراً از آژانس کمک بگیرید.

تشخیص جای نیش حشرات

نیش شپش باعث خارش و لکه های حساس می شود

شپش ها حشرات انگلی کوچکی هستند که می‌توانند روی لباس‌ها یا رختخواب شما زندگی کنند.گزش شپش منجر به لکه‌های قرمز ریز روی شانه‌ها، گردن و پوست سر می شود. از آنجایی که نیش شپش بسیار کوچک است، معمولاً درد ندارد، اما باعث خارش می شود. برخی از افراد ممکن است به دلیل نیش شپش دچار بثورات پوستی بزرگتر و ناراحت کننده شوند. خاراندن مداوم پوست می تواند منجر به عفونت شود که با علائمی از جمله تورم غدد لنفاوی و حساس شدن پوست و التهاب همراه است.

تشخیص جای نیش حشرات

نیش مورچه می تواند بسیار دردناک باشد

گاهی اوقات تشخیص جای نیش حشرات کار بسیار دشواری است. نیش مورچه ها بر خلاف تصور عموم معمولاً دردناک است. باعث ایجاد برجستگی های قرمز رنگ بر روی پوست می شود. برخی از انواع مورچه ها، مانند مورچه های آتشین، سمی هستند و نیش آنها می تواند باعث واکنش آلرژیک شدید شود. نیش مورچه های آتشین منجر به احساس درد و سوزش شدید می شود. اگر مورچه های آتشین شما را گزیده باشند، ممکن است یک یا دو روز پس از گزیدگی، جوش ها یا تاول های سفید پر از عفونت مشاهده کنید. باید مواظب باشید  که تاول ها را خراش ندهید یا فشار ندهید زیرا ممکن است عفونی شوند .

تشخیص جای نیش حشرات
تشخیص جای نیش حشرات

نیش عقرب می تواند کشنده باشد

گاهی اوقات با تشخیص نیش حشرات و اقدامات مراقبتی فوری می توان عوارض خطرناک آن را به میزان چشمگیری کاهش داد. همانطور که می دانید نیش عقرب بسیار خطرناک و در بسیاری از موارد کشنده است. افرادی که دچار عقرب گزیدگی می‌شوند در محل گزیدگی احساس درد و تورم شدیدی را تجربه می‌کنند. در برخی از موارد عقرب گزیدگی می‌تواند شامل تشنج ، آبریزش مخاط دهان، انقباضات ماهیچه ای، مشکلات تنفسی، حساسیت شدید پوستی و غیره شود. در صورت عقرب گزیدگی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص جای نیش حشرات
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب دیگر برندسم