حقایق جالب در مورد مارمولک ها

فهرست مطالبی که شما در این مقاله شما میخوانید :

مارمولک ها با بیش از 6000 عضو، بزرگترین گروه خانواده خزندگان هستند! در واقع مارمولک ها شامل همه خزندگان هستند، به جز مارها! همچنین در بین اعضای خانواده مارمولک ها نیز تنوع زیادی وجود دارد برای مثال این خزندگان از چند سانتی‌متر تا چند متر می توانند طول داشته باشند! برخی از آنها گیاهخوار هستند، برخی همه چیزخوار هستند، و برخی منحصراً گوشتخوار هستند!
در این مقاله به چند مورد از حقایق جالب در مورد مارمولک ها اشاره می شود. برای اطلاع از دلایل جذب آفات برای مثال دلایل جذب مارمولک ها و راهکار های دفع آن ها و نیز جهت دریافت مشاوره و خرید انواع سموم از جمله سم کشنده ملخ ، سم عنکبوت، سم کشنده عقرب… با متخصصین برند سم در ارتباط باشید.

برخی از مارمولک ها اگر غافلگیر شوند می توانند دم خود را جدا کنند.

به عنوان آخرین تلاش برای فرار از دست یک شکارچی، یک مارمولک ممکن است تصمیم بگیرد دم خود را از بدن خود جدا کند. این رفتار که به عنوان یک واکنش خودمختار شناخته می شود، در واقع یک رفلکس برای فرار از دست شکارچیان است. این رفلکس اغلب در مارمولک های خانگی نیز در مواقع استرس زیاد مشاهده می شود. می توان آن را در بسیاری از گونه ها از جمله اژدهای ریشدار و بسیاری از گونه های گکو مشاهده کرد. اگر این اتفاق برای حیوان خانگی شما بیفتد، نشانگر این است که یک رویداد یا رویدادی سطح استرس آنها را از آستانه عبور داده است. نگران نباشید، به مرور زمان دم حیوان خانگی شما دوباره رشد خواهد کرد!

مارمولک ها تقریبا در همه جا زندگی می کنند!

به غیر از قطب جنوب، این جانوران در هر قاره دیگری یافت می شوند! مارمولک ها زیستگاه های طبیعی مختلفی از جمله باتلاق ها، دامنه کوه های سنگی و جنگل ها دارند. این تطبیق پذیری به این معنی است که آنها را می توان تقریباً در هر گوشه ای از جهان یافت. هر کجا که بروید، احتمالاً گونه ای از این حیوانات ها را پیدا خواهید کرد!

مارمولک

برخی از گونه های مارمولک تمام عمر خود را بدون نوشیدن آب می گذرانند.

بله، درست است! تصور می شود که برخی از گونه های مارمولک ساکن بیابان می توانند تمام عمر خود را بدون نوشیدن آب بگذرانند. این موضوع به شدت در جامعه خزندگان مورد بحث است، زیرا شواهدی هم موافق و هم علیه آن وجود دارد. با این حال، اکثر گونه ها به آب آشامیدنی تازه نیاز دارند، به ویژه آنهایی که از مناطق باتلاقی می آیند.

برخی از مارمولک ها بسیار خطرناک هستند.

با این که اغلب مارمولک ها بی آزار هستند اما برخی از آن ها نیز خطرناک هستند. هیولای گیلا گونه ای است که علیه انسان ها سم تولید می کند. هیولای گیلا که بومی یوتا، نوادا و بخش‌هایی از مکزیک است، یکی از مواردی است که باید مراقب آن بود!اگرچه این گونه نادر است و به ندرت نیش می زنند، اما اگر به این کشور ها سفر می کنید، باید از آن آگاه باشید!

نمونه دیگر اژدهای کومودو است. این موجودات دایناسورمانند که بزرگترین مارمولک روی کره زمین هستند، از سم خود برای کشتن طعمه خود از فاصله دور استفاده می کنند. پس از گاز گرفتن، طعمه در عرض یک ساعت خواهد مرد. پس تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که حس بویایی باورنکردنی خود را دنبال کنند تا طعمه های خود را بیابند و آنها را بکشند. خوشبختانه، این گونه فقط در برخی جزایر اندونزی زندگی می کند، بنابراین آنها تهدیدی نیستند که خیلی نزدیک باشند!

مارمولک ها می توانند به دلخواه رنگشان را تغییر دهند.

برخی از گونه های مارمولک مانند آفتاب پرست یا آنول می توانند رنگ خود را به دلخواه تغییر دهند. معلوم نیست چه عواملی باعث این تغییر رنگ می شود، اما اعتقاد بر این است که به شدت تحت تأثیر محیط یا حضور مارمولک های دیگر است!

گکوها فیزیولوژی منحصر به فردی دارند.

یکی از محبوب‌ترین گونه‌های مارمولک‌های خانگی، کگو ها هستند که دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند! یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این است که پلک ندارند. مورد دیگر این است که آنها انگشتان پا به شکل منحصر به فردی دارند که به آنها اجازه می دهد از درختان بالا بروند.

چشمان عجیب آفتاب پرست

علاوه بر گکو ها آفتاب پرست ها نیز دارای فیزیولوژی منحصر به فرد هستند! پلک های آنها یک بار در بالا و یک بار در پایین به هم متصل می شوند و فقط یک سوراخ کوچک برای آنها باقی می ماند تا از طریق آن ببینند. این تکامل عجیب به آن‌ها اجازه می‌دهد به طور همزمان به دو جهت نگاه کنند.

مارمولک های شاخدار مکانیسم دفاعی غیرعادی دارند.

در صورت تهدید، مارمولک های شاخدار آمریکای شمالی می توانند خون از چشمانشان بپاشند! این فرآیند خود خونریزی شناخته شده است و در صورت لزوم می تواند تا چندین بار تکرار شود. فواره خون، که می تواند تا چهار فوت به بیرون سرازیر شود، برای ترساندن شکارچیان و همچنین گاهی اوقات برای پاک کردن خاک و گرد و غبار از چشم آنها استفاده می شود.

برخی از گونه های مارمولک می توانند با سه وعده غذایی در سال زندگی کنند.

نادرترین گونه مارمولک در جهان، مارمولک ریشدار مکزیکی تصور می شود که تنها با سه وعده غذایی در سال می تواند زنده بماند. این خزنده گوشتخوار به قدری کارآمد است که به حداقل مصرف غذا نیاز دارد.

مارمولک گالاپاگوس می تواند شنا کند.

از همه گونه های مارمولک، فقط یکی می تواند شنا کند! مارمولک دریایی گالاپاگوس، نه برای ماهی، بلکه برای جلبک‌ها شنا می‌کند که آنها را با دندان‌ها و چنگال‌های تیز خود از روی سنگ‌ها می‌تراشند. آنها حتی می توانند برای انجام این کار یک ساعت نفس خود را حبس کنند!

خلاصه

مارمولک ها گروهی جذاب از حیوانات هستند. هر گونه دارای یک ویژگی جالب و سرگرم کننده است که آنها را کاملاً منحصر به فرد می کند. هر مارمولکی از مارچه لئون کوچک‌ترین گکو گرفته تا اژدهای کومودو، ویژگی یا توانایی جالبی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب دیگر برندسم