10 حقیقت جالب در مورد مارمولک ها که نمی دانستید

فهرست مطالبی که شما در این مقاله شما میخوانید :

مارمولک ها با بیش از 6000 عضو، بزرگترین گروه خانواده خزندگان هستند! در واقع مارمولک ها شامل همه خزندگان هستند، به جز مارها! همچنین در بین اعضای خانواده مارمولک ها نیز تنوع زیادی وجود دارد برای مثال این خزندگان از چند سانتی‌متر تا چند متر می توانند طول داشته باشند! برخی از آنها گیاهخوار هستند، برخی همه چیزخوار هستند، و برخی منحصراً گوشتخوار هستند!


در این مقاله به چند مورد از حقایق جالب در مورد آنها اشاره می شود. برای اطلاع از دلایل جذب آفات برای مثال دلایل جذب مارمولک ها و راهکار های دفع آن ها و نیز جهت دریافت مشاوره و خرید انواع سموم از جمله سم کشنده ملخ ، سم عنکبوت، سم کشنده عقرب… با متخصصین برند سم در ارتباط باشید.

برخی از مارمولک ها اگر غافلگیر شوند می توانند دم خود را جدا کنند

به عنوان آخرین تلاش برای فرار از دست یک شکارچی، یک مارمولک ممکن است تصمیم بگیرد دم خود را از بدن خود جدا کند. این رفتار که به عنوان یک واکنش خودمختار شناخته می شود، در واقع یک رفلکس برای فرار از دست شکارچیان است. این رفلکس اغلب در مارمولک های خانگی نیز در مواقع استرس زیاد مشاهده می شود. می توان آن را در بسیاری از گونه ها از جمله اژدهای ریشدار و بسیاری از گونه های گکو مشاهده کرد.

اگر این اتفاق برای حیوان خانگی شما بیفتد، نشانگر این است که یک رویداد یا رویدادی سطح استرس آنها را از آستانه عبور داده است. نگران نباشید، به مرور زمان دم حیوان خانگی شما دوباره رشد خواهد کرد!

تقریبا در همه جا زندگی می کنند!

به غیر از قطب جنوب، این جانوران در هر قاره دیگری یافت می شوند! مارمولک ها زیستگاه های طبیعی مختلفی از جمله باتلاق ها، دامنه کوه های سنگی و جنگل ها دارند. این تطبیق پذیری به این معنی است که آنها را می توان تقریباً در هر گوشه ای از جهان یافت. هر کجا که بروید، احتمالاً گونه ای از این حیوانات ها را پیدا خواهید کرد!

مارمولک

برخی از گونه های مارمولک تمام عمر خود را بدون نوشیدن آب می گذرانند

بله، درست است! تصور می شود که برخی از گونه های مارمولک ساکن بیابان می توانند تمام عمر خود را بدون نوشیدن آب بگذرانند. این موضوع به شدت در جامعه خزندگان مورد بحث است، زیرا شواهدی هم موافق و هم علیه آن وجود دارد. با این حال، اکثر گونه ها به آب آشامیدنی تازه نیاز دارند، به ویژه آنهایی که از مناطق باتلاقی می آیند.

برخی بسیار خطرناک هستند

با این که اغلب مارمولک ها بی آزار هستند اما برخی از آن ها نیز خطرناک هستند. هیولای گیلا گونه ای است که علیه انسان ها سم تولید می کند. هیولای گیلا که بومی یوتا، نوادا و بخش‌هایی از مکزیک است، یکی از مواردی است که باید مراقب آن بود!اگرچه این گونه نادر است و به ندرت نیش می زنند، اما اگر به این کشور ها سفر می کنید، باید از آن آگاه باشید!

نمونه دیگر اژدهای کومودو است. این موجودات دایناسورمانند که بزرگترین مارمولک روی کره زمین هستند، از سم خود برای کشتن طعمه خود از فاصله دور استفاده می کنند. پس از گاز گرفتن، طعمه در عرض یک ساعت خواهد مرد. پس تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که حس بویایی باورنکردنی خود را دنبال کنند تا طعمه های خود را بیابند و آنها را بکشند. خوشبختانه، این گونه فقط در برخی جزایر اندونزی زندگی می کند، بنابراین آنها تهدیدی نیستند که خیلی نزدیک باشند!

می توانند به دلخواه رنگشان را تغییر دهند

برخی از گونه های مارمولک مانند آفتاب پرست یا آنول می توانند رنگ خود را به دلخواه تغییر دهند. معلوم نیست چه عواملی باعث این تغییر رنگ می شود، اما اعتقاد بر این است که به شدت تحت تأثیر محیط یا حضور مارمولک های دیگر است!

گکوها فیزیولوژی منحصر به فردی دارند

یکی از محبوب‌ترین گونه‌های مارمولک‌های خانگی، کگو ها هستند که دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند! یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این است که پلک ندارند. مورد دیگر این است که آنها انگشتان پا به شکل منحصر به فردی دارند که به آنها اجازه می دهد از درختان بالا بروند.

چشمان عجیب آفتاب پرست

علاوه بر گکو ها آفتاب پرست ها نیز دارای فیزیولوژی منحصر به فرد هستند! پلک های آنها یک بار در بالا و یک بار در پایین به هم متصل می شوند و فقط یک سوراخ کوچک برای آنها باقی می ماند تا از طریق آن ببینند. این تکامل عجیب به آن‌ها اجازه می‌دهد به طور همزمان به دو جهت نگاه کنند.

مارمولک های شاخدار مکانیسم دفاعی غیرعادی دارند

در صورت تهدید، مارمولک های شاخدار آمریکای شمالی می توانند خون از چشمانشان بپاشند! این فرآیند خود خونریزی شناخته شده است و در صورت لزوم می تواند تا چندین بار تکرار شود. فواره خون، که می تواند تا چهار فوت به بیرون سرازیر شود، برای ترساندن شکارچیان و همچنین گاهی اوقات برای پاک کردن خاک و گرد و غبار از چشم آنها استفاده می شود.

 

آیا مارمولک ها می‌توانند مفید باشند؟

مارمولک های خانگی در محیط شهری و در اطراف خانه یا در حیاط سودمند هستند زیرا این موجود گوشتخوار از انواع حشرات تغذیه می‌کند. درواقع مارمولک حشراتی مانند سوسک، مورچه، مگس، بید، پشه، پروانه، عنکبوت و… که در خانه و حیاط در پی آزار و اذیت ساکنین هستند را می‌خورد.

مارمولک‌ها با کمین کردن در نزدیک چراغ ها در پی شکار حشراتی هستند که به دور نور جمع شده اند در نتیجه کمک خوبی برای کنترل آفات هستند.

همانطور که گفته شد برخی از گونه های مارمولک سمی هستند که سم آنها در علم کاربرد‌های بسیار دارد. این زهر تاثیر خوبی بر پروتئین خون انسان دارد که به درمان لختگی خون کمک می کند. همچنین بزاق این جانور برای دیابت مفید بوده زیرا ترکیبات مفیدی دارد. زهر هیولای گیلا ترکیباتی داشته که به تولید انسولین کمک می کند و در درمان دیابت اثرگذار است.

مارمولک خاصی در کالیفرنیا وجود دارد که از بیماری لاین جلوگیری می کند؛ این بیماری نوعی عفونت چند سیستمی اسپیرکتی است که با نیش کنه انتقال پیدا می کند. این نوع مارمولک میزبان این کنه ها است در‌حقیقت پروتئین موجود در خون این جانور باعث کشته شدن باکتری عامل لایم در کنه خواهد شد؛ در نتیجه از شیوع این بیماری جلوگیری می کند.

برخی گونه های مارمولک رنگی دارای خون سبز رنگ هستند و علت آن نیز وجود بیلیوردین در ترکیبات خون آن‌هاست. این خون به بهبود بیماری هایی مانند مالاریا و زردی کمک می نماید.

 

معرفی گونه های خطرناک

مارمولک ها به دلیل ظاهر و ویژگی های خاصشان به نوعی موجودات باور نکردنی تبدیل شده‌اند؛ برخی ها ماهیت تهاجمی دارند و بعضی از آنها نیز برای انسان خطرناک هستند که مهارشان فقط توسط افراد باتجربه امکان پذیر می باشد بنابراین انسان های عادی باید از این جاندار دوری کنند چون وجود سم مهلک در بدن آنها ممکن است برای انسان خطرناک باشد. در اینجا به معرفی انواع مارمولک خطرناک می پردازیم.

 

مارمولک هیولاگیلا

این مارمولک خطرناک دارای نیش زهر آلودی است که از فک های عضلانی قدرتمندی برخوردار می باشد؛ فک آن ها به قدری قدرتمند است که بعد از قفل شدن امکان باز کردنشان وجود ندارد بنابراین وقتی انسان یا حیوانی را می گزد چنان بافت بدن او را می جود تا سم به خوبی وارد بدنش شود.

درواقع شیارهایی که دارای غده های سمی هستند در دندان هایش وجود دارد که زهر را توسط آن ها به بدن طعمه‌اش وارد می کند.زهر این موجود دارای ترکیبات نوروتوکسین است در واقع وجود همین ماده سبب سمی شدن آن شده است. این گونه از مارمولک‌ها بومی آمریکاست و بیشتر در زیر زمین زیست می کنند و فقط برای آفتاب گرفتن از لانه خود خارج می شوند. هیولاگیلا از پستانداران تازه متولد شده و تخم دیگر جانوران تغذیه می کند.

لازم به ذکر است که اگر این مارمولک بدن انسانی را گزید باید هر چه سریع‌تر جانور را از فرد دور کنید چون با طولانی شدن مدت گزش، سم بیشتری وارد کل بدن می شود. همچنین ممکن است دندان او نیز به همراه سم وارد بدن شود.

برخی از گونه ها می توانند با سه وعده غذایی در سال زندگی کنند

نادرترین گونه مارمولک در جهان، مارمولک ریشدار مکزیکی تصور می شود که تنها با سه وعده غذایی در سال می تواند زنده بماند. این خزنده گوشتخوار به قدری کارآمد است که به حداقل مصرف غذا نیاز دارد.

گالاپاگوس می تواند شنا کند

از همه گونه ها، فقط یکی می تواند شنا کند! مارمولک دریایی گالاپاگوس، نه برای ماهی، بلکه برای جلبک‌ها شنا می‌کند که آنها را با دندان‌ها و چنگال‌های تیز خود از روی سنگ‌ها می‌تراشند. آنها حتی می توانند برای انجام این کار یک ساعت نفس خود را حبس کنند!

خلاصه

مارمولک ها گروهی جذاب از حیوانات هستند. هر گونه دارای یک ویژگی جالب و سرگرم کننده است که آنها را کاملاً منحصر به فرد می کند. از مارچه لئون کوچک‌ترین گکو گرفته تا اژدهای کومودو، ویژگی یا توانایی جالبی دارد. برای دفع و نابودی مارمولک ها با خرید سم مارمولک از مجموعه ما می توانید برای همیشه از شر مارمولک های مزاحم خلاص شوید.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب دیگر برندسم