تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

دفع موش ها شاید ساده بنظر برسد ولی یکی از سخت ترین راه هایی است که نیاز به صبر دارد. در این مقاله راه های مختلف دفع و نابودی موش را بیان کرده ایم.

جوندگانی که جز گونه های مختلف و متنوع بین پستانداران هستند.  همیشه شاهد یا شنونده وجود موش در خانه خود ، همسایه ، فامیل و آشناها بوده ایم. این موجود اغلب در محیط هایی که تجمع انسان ها زیاد باشد زندگی می کنند و این امر ، غلط بودن این باور که فقط در مکان های کثیف و زباله ها پیدا می شوند را ثابت می کند.

از ویژگی های بارز این جونده می توان به توانایی تطبیق سریع شان با انواع محیط اشاره کرد که اصلی ترین دلیل گسترش موش ها در سراسر جهان می باشد.

نکاتی که باید در مورد موش ها بدانیم

موش ها برعکس جثه کوچکی  که دارند جانداران سرسختی هستند . مقاومت بالایی در سقوط از ارتفاع دارند بطوری که در اکثر مواقع متضرر نشده و آسیب نمی بینند.

دندان های موش همواره در حال رشد بوده و برای جلوگیری از اینکار ، با جویدن اجسام سخت دندان هایشان را فرسایش داده و کوتاه می کنند. چنانچه اگر جسم سختی پیدا نکنند با لباس ، فرش ، کتاب و هر چیزی که در دسترسشان باشد اینکار را انجام می دهند.

در مورد زاد و ولد موش ها باید اشاره کرد که یک جفت موش در مدت یک سال توانایی جفت گیری و زایمان 7 الی 15 نوزاد را دارند.

نکات دیگری که باید در نظر داشت عبارتند از :

 • شناگران ماهری هستند
 • توانایی تحمل بی آبی مثل شتر را دارند
 • در برابر اشعه های مختلف مقاومت بسیار بالایی دارند
 • بخاطر زندگی کنار انسان ها ، مقاومت بدنشان در برابر انواع سموم افزایش پیدا کرده است
 • شاید باورتان نشود ولی سختی دندان های موش ها با فولاد و آهن قابل مقایسه می باشد
 • عاشق موسیقی و صدای پرندگان خوش صدا هستند
 • بالای 90 درصد موش ها در اوایل دوران زندگی خود می میرند
 • حس بویایی و شنوایی قدرتمندی دارند
 • به جاهای گرم ، تاریک و مرطوب علاقه مندند

دلایل پیدایش

همه ما از پیدایش موش در خانه خود بیزاریم و به سرعت سعی می کنیم که این مشکل را حل کنیم. اما چرا موش ها وارد محیط زندگی و خانه ما می شوند؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، موش ها به جاهای گرم ، تاریک و مرطوب علاقه مندند و در فصول سرد سال که خانه ها با استفاده از وسایل گرمایشی گرم می شوند نظر این جانوران را جلب می کنند. از طرفی وجود غلات ، حبوبات و در کل منبع غذا در خانه یکی دیگر از دلایل پیدایش موش ها و هجوم آن ها به خانه هایمان می باشد.

چطور از ورود به خانه جلو گیری کنیم ؟

برای اینکه موش ها را از خانه دور کنید غذا ، حبوبات و هر چیزی که آن ها به خوردن آن علاقه مندند را مانع از دسترسی آسان به شوید . به عنوان مثال مواد غذایی را در جاهای خنک ، تا حدالامکان سرد و همچنین محیط های بسته نگهداری کنید.

بدن بسیار انعطاف پذیری دارند و به راحتی می توانند از هر جا عبور کنند و وارد خانه شوند . به همین خاطر خانه را از نظر سوراخ های موجود دردیوار ، زیر درها ، لوله کشی های شکسته یا سوراخ شده ، کابینت های قدیمی و پوسیده و در کل جاهایی که احتمال می دهید این جانور موذی بتواند از آن عبور کنند بررسی و مسدود نمائید. یکی از بهترین روش ها برای اینکار ، استفاده از پشم فولاد برای درزگیری دیوار ها و حفره  های دیوار ، وسیله های چوبی کهنه و پوسیده و جاهایی که امکان وارد شدن و عبور از آن وجود دارد ، می باشد.

این جانور باهوش نهایتا به اندازه 150 فوت (45 متر) میتواند از پناهگاه خود دور شود. پس اگر موشی در خانه یا محیط کار خود دیدید بدانید که خانه آن هم در اطراف و نزدیکی شما است.

اغلب اوقات در زمان های غروب تا طلوع روز بعد از پناهگاه خود بیرون آمده و به دنبال غذا می گردند به همین دلیل است که در طول روز موشی را در اطراف خود نمی بینیم .

پیشنهاد می کنیم مقاله نیش کک (راه های تسکین و درمان خانگی) را هم  مطالعه کنید.

راه های تشخیص وجود موش در خانه

راه های مختلفی برای تشخیص وجود موش در خانه وجود دارد که با در نظر گرفتن آنها به آسانی می توان از وجود موش در خانه با خبر شده و اقدام به دفع آنها نمائیم.

حیوانات خانگی

اگر در خانه از حیوانات خانگی مثل سگ و گربه نگهداری می کنید در صورت وجود موش در خانه حیوان خانگی شما بوی بد آن را استشمام کرده و زود تر از شما متوجه وجودش می شود . حیوانات خانگی به دنبال بوی بد در جاهایی که این آفت مزاحم رفت آمد داشته یا پنهان شده پرسه خواهند زد. پس با یک بررسی دقیق از این مکان ها می توانید موش مخفی شده در خانه خود را پیدا کرده و دفع کنید.  

اشیاء خورده یا جویده شده

در اوایل این مقاله ذکر شد که این جانور موذی برای جلوگیری از رشد بیش از حد دندان های خود اشیاء و اجسام سخت را می جوند تا با بوسیله فرسایش دندان از طریق جویدن ، مانع رشد دندان شوند . پس احیانا اگر در خانه متوجه خورده شدن وسایل خانه خود شدید احتمال اینکه موش وارد خانه شما شده وجود دارد.

رد پا و آثار به جا مانده

ذکر شد که موش ها شبانه به فعالیت خود ادامه می دهند و علاقه ای به دنبال غذا گشتن در طول روز ندارند. اگر احتمال می دهید در خانه شما وجود دارد با استفاده از نور و فلش گوشی خود می توانید جاهایی را که از آنجا گذر کرده بررسی کنید چون رد پای موش ها موقع رفت و آمد باقی می ماند.

همچنین آثار ادرار و مدفوع موش نیز هنگام رفت و آمد باقی می ماند و فقط با کمی دقت در بررسی می توان فهمید که موش در خانه وجود دارد یا خیر.

دفع موش و راه های جلوگیری از ورود به خانه
دفع موش و راه های جلوگیری از ورود به خانه

موش ها چه خطری برای انسان دارند ؟

با اینکه جثه کوچک و ریزی دارند باورش سخت است  ولی یکی از خطرناکترین دشمنان انسان به شمار میروند.

اما دلایل این امر :

 • با جویدن سیم های برق می توانند باعث جرقه و آتش سوزی در خانه شوند
 • انتقال دهنده بیماری های مثل هانتی ویروس ، طاعون ، سالمانولوسیس ، تب گاز موش و . . . هستند
 • از بین برنده عایق ها و سقف خانه هستند (این اتفاق زمانی رخ می دهد که غذایی برای خوردن پیدا نکنند)
 • سازگاری موش ها با هر محیطی باعث شده بتوانند چیز های غیر قابل خوردن را هم بخورند (لباس ، کتاب ، سیم برق و … نیز مواردی از این قبیل اند)

گونه های مختلف موش ها

موش ها هم مثل خیلی از آفات موذی و حشرات موجود در طبیعت گونه های مختلفی دارند که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم :

موش های صحرایی 

اندازه ای ما بین 4 الی 9 اینچ (10 الی 22 سانتی متر) دارند اما طبق گفته شاهد های عینی تعداد اندکی از این جانوران تا اندازه نیم متر هم دیده شده است.

این موش ها برخلاف بقیه گونه ها علاقه چندانی به شنا کردن ندارند . مکان های کویری و خشک را برای زندگی انتخاب می کنند . از ویژگی های ظاهری این گونه می توان به خزهای کم پشت با رنگ های خاکستری ، قهوه ای ، قرمز همراه با شکم سفید رنگ اشاره کرد.

اندازه دم موش های صحرایی از اندازه ترکیب بدن و سر بیشتر و بلند تر می باشد ، همچنین رنگ یک نواخت دارند. 

از بابت عادات غذایی موش صحرایی می توان گفت که همه چیز خوارند ولی وابسته به شرایط محل زندگی می تواند این شرایط تغییر کند . عمدتا گیاهخواری را دوست دارند ولی در صورت کمبود گیاه در محل زیستشان شروع به تغذیه از پرندگان ، خرچنگ ها و حیوانات می کنند.

دوره بارداری موش های صحرایی 20 الی 22 روزه بوده و همچنین دوره نوزادی تا تبدیل شدن به یک موش صحرایی بالغ 28 روز زمان می برد. از بین تمام موش های صحرایی معروف ترین های این گونه ، قهوه ای و سیاه رنگ ها می باشند.

موش های خانگی

ویژگی های ظاهری موش های خانگی با موش های صحرایی تفاوت دارد. در بیان این تفاوت ها می توان به گوش های گرد بزرگ تر ، دم بلند تقریبا بدون مو اشاره نمود. موش های خانگی جز دسته وحشی موش ها به حساب می آیند بطوری که از نسل اولیه موش ها تا همین الان که در کنار ما انسان ها زندگی می کنند شرایط موجود هنوز هم باعث نشده که کاملا رام شوند.

از موش های رام شده خانگی می توان به موش های فانتزی مثل همستر یا موش های آزمایشگاهی که در آزمایشگاه ها در آزمایشات پزشکی از آنها استفاده می شود ، نام برد.

طول موش های خانگی بین 7.5 الی 10 سانتی متر (3 الی 4.5 اینچ) است. همچنین طول دمشان ما بین 5 الی 10 سانتی متر (2 الی 4 اینچ) و از دیگر تفاوت های ویژگی ظاهری این دسته از موش ها با دیگر گونه ها هم کوتاهی پاها با اندازه 15 الی 19 میلی متر می باشد.

راه های دفع و نابودی

روش های مختلفی توسط بشر برای خلاصی از شر موش استفاده شده که گاهی پاسخگو بوده و گاهی نه . در ادامه این مقاله روش هایی که بیشترین جوابدهی در این زمینه را داشته اند معرفی می کنیم :

تله

وسیله ای بسیار قدیمی که هنوز هم کاربرد خود را حفظ کرده و جواب می دهد. تله موش از سه جزء یک تخته چوب کوچک ، فنر و قسمتی فلزی ساخته شده بطوری که مکانیزم آن طوری است با قرار دادن تکه غذا بعنوان طعمه و قرار دادن تله موش در مکان هایی که احتمال گذر موش از آنجا هست ، با آمدن موش به دنبال غذا فنر برگشته و موش به دام می افتد.

استفاده از چسب

این محصول معمولا یک قطعه کوچک از جنس پلاستیک یا مواد مشابه آغشته شده به چسبی قوی است که بعنوان تله کار گذاشته می شود. چسب به کار برده شده در چسب موش به قدری قوی و قدرتمند است که فقط کافی است موش یک بار پای خود را بر روی این تله بگذارد. پس از آن هر چقدر برای نجات تلاش کند وضعیت بدتر شده و بیشتر گرفتار می شود.

اولویت استفاده از چسب موش در مقایسه با تله موش بیشتر است چرا که بخاطر مزیت قدرتمندی چسب استفاده شده در این محصول امکان به دام انداخت موش ها بیشتر از تله موش می باشد.

سم موش

اما بهترین روش در مقایسه با دو روش قبلی ذکر شده ، سم موش می باشد. سم موش بخاطر ترکیبات شیمیایی و گیاهی به کار رفته در سم که فقط برای موش ها کاربرد داشته و عمدتا ضرری برای انسان یا حیوانات خانگی ندارد بهترین گزینه برای حل مشکل وجود موش در خانه و محیط کار یا هرجای دیگری به حساب می آید.

چرا که دو روش قبلی خواسته یا ناخواسته می توانند موجب اذیت و گرفتاری انسان شوند . بعنوان مثال تله موش استفاده شده شاید باعث آسیب رسیدن به نوزادان که هنوز توانایی راه رفت ندارند ، کودکان که همیشه بدنبال بازی گوشی هستند ، حیوانات خانگی و یا حتی انسان های بالغ که یک لحظه غفلت می کنند و حواس پرتی دارند ، می شوند.

از طرفی همین موارد فوق الذکر را می توان برای چسب موش نیز به کار برد که در این شرایط دردسر رهایی از تمیزکاری چسب موش بیشتر از تله موش نیز هست.

اما سم موش این شکلی نیست و کمترین خطر را برای انسان ها یا حیوانات خانگی دارد . بطوری که سم را طی یک دوره مشخص طبق دستور العمل درج شده بر روی محصول یا متخصص ارائه دهنده سم استفاده کرده و به آسانی از شر موش های موذی و مزاحم خلاص می شویم. در ضمن باید ذکر کرد که سرعت عمل سم نسبت به بقیه موارد و روش های دفع گفته شده در بالا بیشتر بوده و در اسرع وقت به نتیجه نهایی و دلخواه می توان رسید.

سخن آخر

در این مقاله سعی بر آن داشتیم تمامی موارد و نکات مهم و قابل توجه در مورد موش ها و راه های دفع و خلاصی از آن را بیان کنیم.

تا ضمن اطلاع رسانی به عنوان مجموعه برند سم سهمی هرچند کوچک ، در حل مشکل کسانی که با آفات موذی از جمله موش سر و کار دارند داشته باشیم.


نویسنده مطلب مدیر