فهرست مطالبی که شما در این مقاله شما میخوانید :

سموم  به گونه ای طراحی شده اند که فقط برای آفات مورد هدف خود سمی باشند – منظور از آفات می توانند حشراتی باشند که موجب بیماری های گیاهی شوند یا علف های هرز و یا سایر جانوران مهاجم ناخواسته خانه و باغ باشند. در صورت آگاهی کامل از نحوه استفاده از سموم می توانید از گیاهان یا خانه و محل کارتان در برابر برخی از آسیب ها محافظت کنید. با این حال، هنگامی که دستورالعمل استفاده از آن ها به درستی رعایت نشود، ممکن است خود سموم باعث آسیب شوند، آفات ممکن است کنترل نشوند و یا ممکن است سموم منجر به  آلودگی خاک، هوا یا آب شوند. قبل از خرید و استفاده از سموم، همه چیز را در مورد مواد تشکیل دهنده آن، نحوه استفاده از آن و نحوه صحیح دفع ظروف خالی سموم بیاموزید.

سموم آفت کش

سم آفت کش هر ماده ای (طبیعی، آلی یا مصنوعی) است که برای کنترل، پیشگیری، کشتن، سرکوب یا دفع آفات استفاده می شود. “سم آفت کش” یک اصطلاح گسترده است که شامل حشره کش ها (حشره کش ها)، علف کش ها (قاتل علف های هرز یا گیاهان)، قارچ کش ها (قاتل های قارچ)، جونده کش ها (جوندگان کش)، سموم ملخ کش، تنظیم کننده های رشد و سایر مواد مانند کنه کش ها است که برای کنترل کنه ها استفاده می شود. یا محصولاتی که حلزون ها را می کشند .

مواردی که قبل از استفاده از سموم آفت کش باید به آن ها توجه کنید

قبل از استفاده از هر آفت کش، مطمئن شوید که به آن نیاز دارید. بررسی کنید که ارگانیسمی که به دنبال کنترل آن هستید واقعاً راه حلی پایدار و همیشگی است یا خیر و روش های جایگزین را نیز تحقیق کنید. به خاطر داشته باشید که اکثر آفات را نمی توان به طور کامل از بین برد – حتی با سموم آفت کش . برخی از مواردی که قبل از انتخاب یک سم آفت کش باید به آن ها توجه کنید عبارتند از:

آیا واقعاً استفاده از یک سم آفت کش راه حل مشکل شماست؟

محصولات آفت کش اغلب بی مورد استفاده می شوند زیرا علت آسیب به اشتباه شناسایی شده است. آسیب همچنین می تواند نتیجه عوامل دیگری مانند آبیاری نادرست، زهکشی ضعیف، سمیت علف کش یا آسیب فیزیکی باشد.

استفاده از سموم

آیا می توانید شرایطی را که باعث ایجاد مشکل آفت شده تغییر دهید؟

پیشگیری همیشه بهترین راه برای مدیریت مشکل آفت است. آیا شرایط به دلیل آب و هوا یا سایر عوامل محیطی تغییر می کند؟ آیا مشکل ناشی از شیوه های باغبانی است که قابل تغییر است؟ هر موجود آفت خاص خود را دارد که تحت شرایط خاصی دچار آن آفت می شود. به عنوان مثال، کپک پودری در بسیاری از گیاهان به دلیل سایه و شرایطی که منجر به رشد خارج از فصل می شود، به وجود می آید. گاهی اوقات قرار دادن گیاهان در مکان های آفتابی، باز کردن سایبان ها برای تامین گردش هوا و اجتناب از کود دهی بیش از حد از بیماری جلوگیری می کند.

انتخاب سم آفت کش مناسب

اولین قدم در انتخاب یک آفت کش، شناسایی دقیق ارگانیسم (به عنوان مثال، حشره خاص، علف هرز، یا بیماری گیاهی) است که باعث این مشکل شده است. اگر آفت به اشتباه شناسایی شود، نمی توانید یک آفت کش موثر را انتخاب کنید. اگر مطمئن نیستید که می توانید این کار را با استفاده از تجربه خود انجام دهید، از متخصصین برند سم برای شناسایی دقیق مشکل خود و انتخاب سموم درست کمک بگیرید.

آفت کش ها به این دلیل استفاده می شوند که آفت هدف را می کشند یا کنترل می کنند.  برخی از آفت کش ها فقط تعداد کمی از ارگانیسم های نزدیک به هم را از بین می برند و برخی دیگر طیف وسیع تری دارند و طیف وسیعی از آفات و همچنین موجودات غیرهدف را از بین می برند. بیشتر آفت کش ها دارای تاثیرات منفی بر محیط زیست هستند. به عنوان مثال، برخی از حشره کش ها با سمیت کم برای افراد ممکن است سمیت بالایی برای حشرات مفید مانند زنبورهای انگلی یا سایر موجودات مطلوب مانند زنبورهای عسل، کرم های خاکی یا بی مهرگان آبزی داشته باشند.

بیشتر علف‌کش‌ها به‌طور انتخابی برخی از علف‌های هرز را از بین می‌برند، اما در صورت عدم آگاهی از نحوه استفاده از سموم، می‌توانند گیاهان باغی مطلوب را نیز از بین ببرند. ماندگاری آفت کش ها – یا مدت زمانی که در محیط سمی باقی می ماند – نیز عاملی در ایمنی آفت کش ها است. آفت کش هایی که به سرعت تجزیه می شوند معمولاً تأثیر منفی کمتری بر محیط زیست دارند، اما استفاده از آنها دشوارتر است. از آنجایی که آنها بقایای سمی از خود باقی نمی گذارند که آفات را چند ساعت یا چند روز پس از استفاده از خود بکشند، باید دقیقاً زمانی که مرحله آسیب پذیر آفت وجود دارد، اعمال شوند.

همیشه برچسب سموم را بخوانید

اگر به آفت کشی نیاز دارید، سمومی را انتخاب کنید که در برابر آفت شما موثر باشد و همچنین کمترین خطر را برای سلامت انسان و محیط زیست داشته باشد. هنگام خرید یک آفت کش، مهم است که برچسب آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید آفت و محل مورد نظر در لیست ذکر شده است. با این حال، از برچسب به عنوان منبع اصلی خود برای انتخاب بهترین محصول کنترلی استفاده نکنید. علاوه بر آفاتی که به طور مؤثر کنترل می شوند، برچسب های آفت کش ها اغلب آفاتی را نشان می دهند که محصول فقط در برابر آنها تأثیر کمی دارد. دریافت اطلاعات از متخصصین در این حوزه راه حل بهتری است.

آفت کش ها می توانند به برخی از گیاهان آسیب جدی وارد کنند. بنابراین برچسب را بخوانید تا مطمئن شوید گیاهان تیمار شده آسیب نخواهند دید.

در نهایت، هنگام انتخاب آفت کش ها، به یاد داشته باشید که بیشتر آفت کش ها فقط مراحل خاصی از آفت را کنترل می کنند. بسیاری از حشره کش ها فقط مرحله لارو را می کشند، نه تخم ها یا شفیره ها را. سایر حشره کش ها فقط بزرگسالان را هدف قرار می دهند. بسیاری از قارچ‌کش‌ها درمان‌های پیشگیرانه هستند و عفونت‌هایی را که قبلاً شروع شده‌اند از بین نمی‌برند، اگرچه ممکن است گسترش آنها را کاهش دهند. به همین ترتیب، برخی از علف‌کش‌ها (علف‌کش‌های قبل از رویش) علف‌های هرز جوانه‌زن را از بین می‌برند، در حالی که برخی دیگر (علف‌کش‌های پس از رویش) در برابر علف‌های هرز در حال رشد مؤثر هستند.

اطلاعات ذکر شده در برچسب آفت کش

اطلاعات مهم در مورد آفت کش را می توان بر روی برچسب محصول یافت. این برچسب یک سند قانونی است که برای هر آفت کش ثبت شده است. سازمان حفاظت از محیط زیست باید این برچسب را تأیید کند. همیشه محصول را در بسته بندی اصلی نگهداری کنید. برخی از اطلاعات موجود در برچسب عبارتند از:

  • نام تجاری
  • مواد تشکیل دهنده و درصد وزنی آنها
  • انواع گیاهان یا مکان هایی که ممکن است از آفت کش ها استفاده شود
  • آفات هدف
  • مقدار استفاده
  • نحوه استفاده از سموم و زمان استفاده
  • لباس و تجهیزات حفاظتی مورد نیاز
  • بیانیه های احتیاطی که خطرات را برای افراد، حیوانات اهلی یا محیط زیست تعریف می کند
  • اقدامات اضطراری و کمک های اولیه در صورت ایجاد مسمومیت
  • نحوه صحیح نگهداری و دفع آفت کش و دفع ظروف خالی

تجهیزات کاربردی و نحوه استفاده از سموم

برچسب آفت کش را به دقت بخوانید و مطمئن شوید که تجهیزات مناسب برای استفاده ایمن از آن را دارید. حداقل وسایل محافظ باید شامل دستکش لاستیکی، محافظ چشم، پیراهن آستین بلند، شلوار بلند و کفش های بسته باشد. از استفاده از دستکش های نخی یا ماسک های گرد و غبار سبک که ممکن است اسپری را جذب کرده و منجر به تماس طولانی مدت با پوست شما شود، خودداری کنید. برچسب سموم دفع آفات را به دقت بخوانید تا اطلاعات حفاظتی بیشتری داشته باشید.

تجهیزات مورد نیاز با توجه به محل درخواست شما، انتخاب آفت کش و تمایل شما برای کار با دستگاه های کاربردی پیچیده تر متفاوت است. برای بسیاری از کاربردهای سموم دفع آفات در خانه و باغ، بهترین انتخاب خرید یک محصول آماده برای استفاده در پمپ ماشه ای سمپاش است. محصولات آماده برای استفاده نیاز به رقیق کردن و مخلوط کردن آفت کش ها یا خرید تجهیزات ویژه را ندارند و برای درمان نقطه ای روی گیاهان کوچک و درختچه ها عالی هستند. در انتهای دیگر طیف، اسپری های هوای فشرده قرار دارند که نیاز به نگهداری و بهره برداری دقیق و همچنین اختلاط دقیق مواد شیمیایی دارند.

اگر خودتان آفت کش ها را مخلوط می کنید، مجموعه ای از قاشق ها یا فنجان های اندازه گیری را برای استفاده فقط با آفت کش ها نگه دارید. ایده خوبی است که روی آنها بنویسید “فقط آفت کش” تا آنها را از ظروف آشپزخانه خود متمایز کنید و آنها را به خوبی از قسمت های آماده سازی غذا دور نگه دارید. اگر برای کنترل علف‌های هرز سمپاشی می‌کنید، سمپاشی مخصوص آن را نگه دارید و روی آن برچسب «فقط علف‌های هرز» بزنید. در غیر این صورت، اگر از همان سمپاش برای اعمال نوع دیگری از آفت کش یا کود استفاده شود، باقیمانده علف کش در سمپاش ممکن است به گیاهان آسیب برساند.

پس از استفاده هر چه سریعتر دوش بگیرید. لباس ها را جدا از لباس های دیگر بشویید. هرگز بعد از استفاده از آفت کش بدون شستشوی اولیه سیگار نکشید، ننوشید، غذا نخورید یا از دستشویی استفاده نکنید.

اندازه گیری و رقیق کردن کنسانتره آفت کش ها

اندازه گیری صحیح فرمولاسیون غلظت آفت کش ها برای استفاده مؤثر و ایمن از آنها ضروری است. میزان کاربرد اکثر حشره کش ها و قارچ کش ها بر روی برچسب بر حسب اونس به ازای هر گالن آب استفاده شده در اسپری ذکر شده است. ضروری است که این مراحل را به درستی دنبال کنید و در صورت لزوم مواد را رقیق و اعمال کنید. برای علف‌کش‌ها و برخی از کاربردهای حشره‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها (مانند کاربرد روی چمن‌ها)، برچسب مقدار آفت‌کشی را که برای یک منطقه خاص استفاده می‌شود نشان می‌دهد.

به یاد داشته باشید، اگر برچسب میزان رقت را مشخص می کند، باید دستورالعمل های برچسب را دقیقاً دنبال کنید. قبل از مخلوط کردن آفت کش خود، سمپاش خود را با آب آزمایش کنید تا مطمئن شوید که ناحیه توصیه شده را با مقدار توصیه شده اسپری رقیق می پوشانید.

هرگز بیش از آنچه دستورالعمل ها توصیه می کنند استفاده نکنید. آفت سریع‌تر کنترل نمی‌شود و شما آفت‌کش، زمان و پول خود را هدر می‌دهید در حالی که به طور بالقوه باعث آسیب به گیاه می‌شوید و محیط را با مواد شیمیایی اضافی آلوده می‌کنید.

نتیجه گیری کلی برای نحوه استفاده از سموم

همانطور که در این مقاله بررسی کردیم برای این که استفاده ما از سموم موثر واقع شود ابتدا باید سم درست را انتخاب کنیم و سپس با مطالعه برچسب روی قوطی سم و نیز کمک گرفتن از متخصصین نحوه استفاده از سموم، مقدار استفاده از سم، زمان مناسب برای استفاده و نیز نکات احتیاطی در استفاده از سم و دفع ظروف سموم را یاد بگیریم.

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی نصیرزاده
علی نصیرزاده
1 سال قبل

محتوای جامع و خوبی بود و مطالب جالبی داشت … ممنون بابت این مقاله مفید که به شخصه تونستم ازش بهره ببرم

مطالب دیگر برندسم