تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

کک ها حشراتی هستند که از خون انسان یا حیوان تغذیه می کنند ، این تغذیه  که با گزش همراه است باعث بوجود آمدن برجستگی ها و تغییرات رنگی پوستی در ناحیه نیش زده شده می شود.

ویژگی های ظاهری

کک ها حشرات ریز و بدون بال هستند. رنگ این حشرات قهوه ای تیره یا سیاه و دارای بدنی صاف هستند. از مشخصات ظاهری آنها می توان به شش پا، پنجه های قوی در پایین پاها اشاره کرد که به آنها اجازه می دهد تا روی میزبان و قسمت های دهانی که پوست شما را سوراخ می کند و از خون شما تغذیه می کند، بدن خود را نگه دارند.

نقاط قوت

پاهای عقب آنها بلندتر و قوی تر از پاهایشان در وسط و جلو است و به آنها اجازه می دهد تا بیش از 12 اینچ بپرند. کک ها بیش از 2500 گونه کک در جهان و بیش از 300 گونه در ایالات متحده وجود دارد.

راه های خانگی تسکین و درمان خارش نیش کک
راه های خانگی تسکین و درمان خارش نیش کک

گزش کک به ندرت باعث آسیب پایدار می شود. آنها برای مدت کوتاهی باعث آزار و تحریک خفیف می شوند. با این حال، نیش کک می تواند خطرناک باشد، زیرا ممکن است بدلیل اینکه این حشره موذی ناقل محسوب می شوند ، باعث گسترش بیماری هایی شود که می تواند جدی یا حتی کشنده باشد.

کک کجا پیدا می شود؟

بیشترین فعالیت کک ها در هوای گرم رخ می دهد.  در خارج، کک ها مناطق خنک و مرطوب با سایه زیاد را ترجیح می دهند. آنها در اطراف درختان، برگ ها، علف های بلند و درختچه ها زندگی می کنند. اغلب اوقات حیوانات خانگی که از نزدیکی محل زندگی کک ها عبور می کنند مورد حمله کک ها واقع شده و موجب انتقال این حشرات به انسان می شوند.

در حیوانات خانگی  و سایر حیوانات، کک ها در اطراف گوش، گردن، پشت و شکم زندگی می کنند. هنگامی که کک وارد خانه شما می شود، ممکن است از روی حیوان آلوده بپرد و پنهان شود. آنها اغلب در فرش، مبلمان، رختخواب و شکاف های کف پنهان می شوند.

چرا کک ها گاز می گیرند؟

همانطور که در شروع مقاله گفته شد کک ها از خون تغذیه می کنند. کک های ماده پس از تغذیه با خون تخم می گذارند. در برخی از گونه‌های کک، به ‌ویژه گونه‌هایی که معمولاً سگ‌ها و گربه‌ها را آزار می‌دهند، بچه‌کک‌ها که لارو نامیده میشوند ، از مدفوع کک‌های بالغ غنی از خون تغذیه می‌کنند.

آیا کک ها انسان را نیش می زنند؟

بله کک ها انسان را نیز نیش می زنند. با این حال، گونه‌های کک که معمولا سگ‌ها و گربه‌ها را آزار می‌دهند، روی انسان‌ها زندگی نمی‌کنند. موی سگ و گربه بسیار بیشتر از انسان است. کک ها حیواناتی را دوست دارند که خز زیادی دارند زیرا خز به آنها اجازه می دهد به راحتی پنهان شوند.

وقتی کک شما را گاز می گیرد چه اتفاقی می افتد؟

قسمت های دهان آنها شامل یک سوزن کوچک (پروبوسیس) است که پوست شما را سوراخ می کند، خون شما را می مکد و بزاق را به جریان خون شما ترشح می کند.

چرا نیش کک ها موجب خارش می شود؟

وقتی کک بزاق را وارد جریان خون شما می کند، بدن شما بزاق را به عنوان یک آلرژن ثبت می کند. سپس سیستم ایمنی بدن شما هیستامین شیمیایی را به ناحیه ای که کک شما را گاز گرفته است می فرستد تا ماده حساسیت زا را از بدن شما پاک کند. هیستامین ماده ای است که باعث خارش و تورم نیش کک می شود. اکثر مردم به نیش کک آلرژی دارند.

چه کسانی در خطر گزش کک هستند؟

کک ها ترجیح می دهند حیوانات را گاز بگیرند. اگر حیوانی در منطقه نباشد، کک هر کسی را گاز می‌گیرد. عواملی که باعث جذب کک می شوند عبارتند از:

 • گرمای بدن
 • تنفس کشیدن
 • جنبش
 • ارتعاشات

نیش کک در انسان چگونه است؟

پس از نیش کک، برآمدگی کوچک و تغییر رنگی در پوست ایجاد می شود. ممکن است یک حلقه یا هاله تغییر رنگ در اطراف محل گزش ظاهر شود. گزش کک معمولا در یک خط مستقیم یا مجموعه ای از گزش های زیاد ظاهر می شود.

کک ها اغلب قسمت های پایین پاها را نیش می زنند، ساق پا و مچ پا. نیش کک به ندرت بالای زانوی شما ظاهر می شود، مگر اینکه زمان زیادی را در حالت نشسته یا دراز کشیده باشید.

علائم نیش کک چیست؟

این علائم می تواند در هر بدن متفاوت ظاهر شود. اگر کک بیماری داشته باشد یا واکنش آلرژیک رخ دهد، علائم ممکن است شدیدتر باشد.

علائم رایج عبارتند از:

 • خارش و تحریک پوست
 • یک حلقه تغییر رنگ در اطراف گزش
 • علائم شدیدتر می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • یک واکنش آلرژیک (کهیر، بثورات، تنگی نفس و تورم)
 • عفونت یک بیماری ناشی از کک (تب، سردرد، بدن درد، بثورات، حالت تهوع، درد شکم، کاهش وزن، سرگیجه و ضعف می تواند همراه با بیماری های مختلف باشد)

چگونه می توانیم نیش کک را تشخیص دهیم ؟

گزش کک نیز به دلیل الگوی گزش و محل گزش منحصر به فرد است. اغلب در یک خط مستقیم یا خوشه ظاهر می شود.

مهم است که حیوانات خانگی خود را بررسی کنید. اگر حیوانات خانگی شما بیش از حد معمول خراش می‌کنند و بی‌قرار هستند، بهتر است آنها را از نظر وجود کک بر روی بدنشان بررسی کنید. اگر حیوان خانگی شما کک دارد و پاهایتان نیش می زند، احتمالاً کک  شما را نیش زده است.

گزش کک چگونه درمان می شود؟

معمولا نیازی به درمان گزش کک نیست ولی برای تسکین خارش و التهاب ناشی از نیش زدگی می توانید از کرم ها یا پمادهای ضد خارش بدون نسخه و آنتی هیستامین ها استفاده کنید. با این حال، اگر علائم شدیدتری پس از گزش (واکنش آلرژیک، تب، سردرد یا بدن درد) ایجاد شد، فورا باید به پزشک مراجعه کرد.

چگونه از خارش نیش کک جلوگیری کنم؟

به هیچ وجه محل نیش  زدگی را نخارانید. شما در معرض خطر شکستن پوست و قرار گرفتن در معرض عفونت هستید. اگر به طور تصادفی پوست خود را شکستید، با شستشوی آن با آب و صابون و پوشاندن محل گزش کک خود با بانداژ، آن ناحیه را تمیز نگه دارید.

درمان های خانگی برای اکثر افراد بی خطر هستند. با این حال، ایده خوبی است که قبل از امتحان برخی از گزینه های زیر برای خلاص شدن از شر نیش کک خود، با متخصص پوست مشورت کنید. ممکن است در معرض خطر ایجاد واکنش آلرژیک روی پوست خود باشید.

آنتی هیستامین ها:

آنتی هیستامین ها یک درمان محبوب برای نیش کک هستند. می توانید یک آنتی هیستامین را به عنوان قرص مصرف کنید یا آن را مستقیماً به عنوان کرم یا پماد بر  روی محل گزش استفاده کنید.

هیدروکورتیزون:

هیدروکورتیزون یک کورتیکواستروئید همراه با یک مسکن بی حس کننده است. خارش و تورم را برطرف می کند. می توانید آن را مستقیماً به عنوان کرم یا پماد روی نیش کک خود بمالید.

یخ

یخ می تواند میزان خونی را که به یک منطقه می ریزد کند ، کند. التهاب، درد، تورم و خارش را کاهش می دهد. برای تسکین نیش کک، یک کیسه یخ را که با یک حوله سبک پوشانده شده است، حداقل به مدت 10 دقیقه روی آن ناحیه قرار دهید.

آلوئه ورا:

آلوئه ورا گیاهی آبدار است. ژل موجود در برگ های آن حاوی اسید سالیسیلیک است که خارش و درد را تسکین می دهد. می توانید ژل آلوئه را مستقیماً روی محل گزش کک  بمالید.

چای بابونه:

چای بابونه حاوی گل های خشک شده بابونه است. گل های خشک شده بابونه حاوی ترپنوئیدها و فلاونوئیدها هستند که مواد شیمیایی طبیعی هستند که دارای خواص آنتی اکسیدانی و آنتی هیستامینی هستند. برای درمان نیش کک، یک چای کیسه ای بابونه را به آب اضافه کنید.

اجازه دهید چای کیسه ای حداقل 20 دقیقه دم بکشد تا آب رنگ طلایی مایل به قهوه ای شود. چای کیسه ای را از آب خارج کرده و فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. سپس به مدت حداقل 10 دقیقه بر روی ناحیه نیش زده شده فشار دهید و سپس با یک حوله تمیز پاک کنید. چای کیسه ای مرطوب را در ظرفی در یخچال خود قرار دهید تا بتوانید در طول روز دوباره از آن استفاده کنید.

عسل:

خواص زیادی دارد که خارش و درد را تسکین می دهد. عسل حاوی آنزیمی به نام کاتالاز است که التهاب جزئی را تسکین می دهد. به اندازه کافی از عسل را بر روی ناحیه مورد گزش قرار دهید.

بلغور جو دوسر:

بلغور جو دوسر حاوی گلوتن است که می تواند خارش کک را تسکین دهد. بهترین راه برای استفاده از بلغور جو دوسر برای درمان نیش کک، خرد کردن آن به پودر ریز (بلغور جو دوسر کلوئیدی) در مخلوط کن یا غذاساز است. پودر بلغور جو دوسر را با آب گرم مخلوط کنید تا به صورت خمیری غلیظ و چسبناک در بیاید. مقداری از خمیر جو دوسر را بمالید تا گزش کک شما را کاملاً بپوشاند. پس از حداقل 10 دقیقه، خمیر را با یک حوله تمیز پاک کنید.

چگونه از نیش کک جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از نیش کک، باید از شر کک خلاص شوید. کک ها بیشتر احتمال دارد حیوان خانگی شما را گاز بگیرند. حیوان خانگی خود را برای کک در اطراف گوش، گردن، پشت و شکم بررسی کنید. خز حیوان خانگی خود را جدا کنید و به اطراف پوست آن نگاه کنید. اگر کک پیدا کردید، در اینجا چند گزینه حذف وجود دارد:

شانه کک: قلاب های روی شانه کک بسیار نزدیک به هم هستند. وقتی پوست حیوان خانگی خود را مسواک می‌زنید، کک‌ها در لاله‌ها گیر می‌کنند. اگر در شانه کک دیدید، شانه را در یک کاسه آب صابون فرو کنید.

شامپوی کک: حیوان خانگی خود را در آب گرم خیس کنید و شامپوی کک را کاملا بمالید. از قرار دادن شامپو در چشم و دهان حیوان خانگی خود خودداری کنید.

دارو: به حیوان خانگی خود داروهای کک را بدون نسخه یا نسخه تجویز کنید. برخی از داروها خوراکی هستند (خوراکی). سایر داروها موضعی هستند (روی پوست قرار می گیرند).

ملافه را بشویید: ملافه حیوان خانگی خود را هر چند روز یکبار در آب داغ بشویید. همچنین ملافه های خود را نیز با آب گرم بشویید، به خصوص اگر حیوان خانگی شما با شما می خوابد. در آخر با بالاترین درجه حرارت خشک کنید.

جاروبرقی: از یک جاروبرقی قوی برای تمیز کردن فرش، موکت و مبلمان پارچه ای خود استفاده کنید. وقتی کار را تمام کردید، بلافاصله محتویات جاروبرقی را در یک کیسه خالی کنید، آن را ببندید و بیرون بیندازید.

گزش ساس در مقابل نیش کک

ساس‌ها مانند کک ‌ها از خون شما تغذیه می‌کنند و بزاق را در جریان خون شما ترشح می‌کنند. گزش ساس شبیه نیش کک است. با این حال، نیش ساس اغلب دارای یک خط مشخص یا الگوی زیگزاگی است. ساس ها در شب فعال هستند و هنگام خواب پوست در معرض دید شما را گاز می گیرند، از جمله صورت، دست ها، بازوها، پاها و پاهای شما.

گزش ساس در مقابل نیش کک
گزش ساس در مقابل نیش کک

نیش کک در مقابل نیش پشه

پشه ها حشرات کوچک و پرنده هستند. آنها همچنین از خون شما تغذیه می کنند و بزاق را در جریان خون شما ترشح می کنند. نیش پشه کمی متفاوت از نیش کک است. پس از نیش پشه، یک برآمدگی کوچک و برجسته ایجاد می شود. برجستگی ممکن است تغییر رنگ دهد و گاهی اوقات می توانید یک نقطه کوچک و تاریک را در مرکز مشاهده کنید. نقطه تاریک محل وقوع گزش است.

کک ها چگونه بیماری را گسترش می دهند؟

کک ها از طریق نیش خود بیماری را پخش می کنند. ناقلین هستند (جاندارانی که ناقل بیماری بین حیوانات و انسان هستند). ناقلین اغلب عفونت ها را از طریق خون حمل می کنند. بسیاری از موجوداتی که به عنوان ناقل طبقه بندی می شوند، خونخوار هستند. سایر ناقلان شامل کنه، پشه و پشه خاکی هستند.

در موارد نادر، کک ها می توانند کرم های نواری و سایر انگل ها را به حیوانات و افراد منتقل کنند. اگر شخص یا حیوانی به طور تصادفی کک آلوده را ببلعد، انگل ها می توانند پخش شوند. در خانه های آلوده به کک، احتمال ابتلای کودکان خردسال به انگل بیشتر از بزرگسالان است. کودکان خردسال زمان بیشتری را روی زمین می گذرانند و کک ها دوست دارند در فرش ها و ترک ها پنهان شوند.

چه نوع بیماری هایی با نیش کک منتقل می شوند؟

کک ها گاهی ناقل بیماری هایی هستند که می توانند انسان را مبتلا کنند. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

طاعون

در آفریقا ، آسیا ، آمریکای شمالی و جنوبی جوندگان کوچک بیشترین درصد ابتلا به طاعوت را دارند که با نزدیکی این جوندگان به محل زندگی انسان و تغذیه آنها از خون ما باعث سرایت این بیماری و گسترش این بیماری می شوند.

 علائم طاعون عبارتند از:

 • علائم آنفولانزا مانند تب، درد و لرز
 • فشار خون پایین
 • خونریزی زیر پوست یا سایر اندام ها
 • ضعف
 • تنگی نفس
 • درد در قفسه سینه و یا شکم
 • حالت تهوع و یا استفراغ

تیفوس بومی موش

تیفوس بومی موش معمولاً در مناطق گرمسیری ساحلی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رخ می دهد. بیشتر موارد در ایالات متحده در جنوب کالیفرنیا و تگزاس رخ می دهد. کک های آلوده تیفوس بومی موش را از طریق مدفوع کک به انسان منتقل می کنند. مدفوع کک آلوده از طریق پوست زخمی و سوراخ شده وارد بدن شما می شود.

علائم تیفوس بومی موش عبارتند از:

 • ناراحتی عمومی
 • سردرد
 • درد در عضلات
 • حالت تهوع
 • تب و لرز
 • کهیر
 • سرفه کردن
 • بیماری خراش گربه (CSD)

بیماری خراش گربه (CSD)

بیماری CSD معمولا در آب و هوای معتدل، بویژه در صول سرد درصد ابتلای بیشتری از خود نشان داده است. کک ها باکتری بارتونلا را به گربه ها منتقل می کنند. همچنین نیز گاهی اوقات می توانند باکتری ها را به سگ ها یا حیوانات دیگر منتقل کنند. گربه‌های آلوده نیز در هنگام دعوا با گربه‌های دیگر، باکتری را از خود عبور می‌دهند. گربه ها به ویژه بچه گربه ها عفونت را از طریق گاز گرفتن یا خراش به انسان منتقل می کنند.

علائم CSD عبارتند از:

 • یک تاول یا جوش کوچک و تغییر رنگ در نزدیکی محل خراش یا نیش.
 • غدد لنفاوی متورم و دردناک
 • ناراحتی عمومی
 • تب
 • عرق شبانه
 • کاهش وزن
 • انگل ها

لارو کرم نواری و لارو سایر انگل ها گاهی کک ها را آلوده می کنند. کک های آلوده می توانند انگل ها را به حیوانات و انسان منتقل کنند. حیوانات و انسان ها باید یک کک آلوده را ببلعند تا یک انگل بدست آورند. حیوانات ممکن است در حین نظافت کک آلوده را قورت دهند. انسان به ندرت انگل را از کک های آلوده به دست می آورد. بیشتر موارد مربوط به کودکان است که زمان بیشتری را روی زمین در اطراف مکان هایی که کک ها پنهان می شوند می گذرانند. علائم انگل عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • ضعف
 • کاهش وزن
 • درد شکم
 • سرگیجه
 • سردرد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

نیش کک برای ما و حیوانات خانگی یک مشکل آزاردهنده است. در بیشتر موارد، نیش کک در نهایت بی ضرر است. اما باید در نظر داشت در هیچ شرایط به هیچ وجه محل گزش کک که همراه با خارش است را خاراند.در عوض می توان خارش را با بسیاری از داروهای بدون نسخه یا روش های درمان خانگی که در این مقاله بیان شد تسکین داد. چنانچه علائم نیش بیش از چند روز طول کشید یا درصورت بروز واکنش آلرژیک یا علائم دیگر، باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.


نویسنده مطلب مدیر